Pożyczka pod hipotekę

4 sierpnia 2009

Z pożyczkami hipotecznymi podobnie jak z kredytami, jest teraz o wiele trudniej, niż to na przykład było jeszcze przed rokiem. Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych jest jaka jest i jak na razie nie zanosi się na jakiś konkretny zwrot w tej sprawie.

Wprawdzie banki nadal udzielają takich pożyczek, ale zdecydowanie zmieniły się warunki ich przydzielania oraz same zabezpieczenia. Mimo to oferta bankowa jest dość szeroka i w wielu przypadkach atrakcyjna dla klienta. Ale niestety nie dla każdego. Nie każdy bowiem posiada odpowiednie zabezpieczenia. Zabezpieczeniem tym jest oczywiście wpis do hipoteki zastawianej nieruchomości.

Tak dzieje się przy pożyczce oraz kredycie hipotecznym. Ale nie tylko zabezpieczenie jest jedynym utrudnieniem w uzyskaniu jakiejkolwiek zresztą pożyczki. Otóż ostatnio niektóre banki, z czym nawet specjalnie się nie kryją, zaczęły tworzyć tak zwana czarną listę poszczególnych branż. Teoretycznie lista taka niczego nie może zmienić, teoretycznie bank nie może odmówić kredytu tylko dlatego, ze klient pracuje w tej czy innej branży. Praktycznie banki odmawiają kredytowania. O co w tym wszystkim chodzi? Otóż pracownicy pracujący w sektorach głębokiego ryzyka, czyli na przykład przechodzą restrukturyzację /górnicy, stoczniowcy/ lub ustawiają się w kolejce do cięcia pracy i płacy. Na przykład motoryzacja, ponieważ sprzedaż aut spadła o prawie 25%, transport, ponieważ spadł transport ładunków, budownictwo, ponieważ trwa zapaść na rynku mieszkaniowym, reklama i media, ponieważ firmy tną koszty i o ironio same banki, które również zwalniają swoich pracowników.

W pewnych sektorach proces ten jest już zatrzymany lub znacznie ograniczony, nie mniej jednak czarne listy nadal w bankach funkcjonują. Nie są to listy tworzone w formie pisemnej i wywieszone na tablicach informacyjnych. Są to ustnie przekazane polecenia przez szefów banków podwładnym pracownikom, którzy skwapliwie je wykonują. Z pewnością jest to swoista dyskryminacja, a pretekst zawsze się znajdzie, aby kredytu czy pożyczki nie udzielić. Dlatego nie wszyscy klienci, którzy złożą stosowne dokumenty, mają odpowiednie zabezpieczenia, mogą taki kredyt taką pożyczkę uzyskać.

Jeżeli jednak klient spełnia wszystkie wymagania bankowe, to czy lepiej starać się o pożyczkę hipoteczna czy o kredyt? Z pewnością pożyczka hipoteczna daje większe możliwości jej wykorzystania. Kredyt hipoteczny jak wiadomo, może być wykorzystany jedynie na zakup, bądź budowę domu lub mieszkania. Pożyczkę hipoteczną można przeznaczyć także na inny cel, niekoniecznie związanym z problemem mieszkaniowym. Warunki jej przyznania są podobne, dlatego kredytobiorca może zdecydować się na nią nawet w ostatniej chwili nie zmieniając specjalnie dokumentów.
Gros