Kredyt hipoteczny zwykły czy MdM?

25 maja 2015

Kupując mieszkanie, często z braku własnych środków finansowych wspomagamy się kredytem hipotecznym. Korzystając z usług eurobanku, możemy wybrać między kredytem zwykłym, a tym z dopłatą MdM. Sprawdźmy, który jest tańszy.

Decydując się na kredyt hipoteczny w roku 2015, musimy posiadać wkład własny w wysokości 10% wartości nieruchomości. Będąc beneficjentem programu rządowego Mieszkanie dla Młodych, możemy otrzymać dofinansowanie w wysokości 10% lub 15%, które wystarcza na wkład własny.

Kredyt hipoteczny – zwykły

Eurobank oferuje kredyt hipoteczny, który pokrywa 90% wartości nieruchomości, czyli musimy posiadać 10% wkładu własnego. Kredyt jest udzielany w złotówkach na okres do 30 lat, spłata możliwa jest w ratach równych lub malejących.

 • marża

Decydując się na kredyt w tym banku i dodatkowo korzystając z innych produktów eurobanku, mamy możliwość obniżenia marży, która kształtuje się w tej ofercie na poziomie od 1,59%.

 • cel kredytu

Przy budowie domu lub wykończenia mieszkania, przyjmowana jest wartość przyszła nieruchomości, dodatkowo możliwe jest łączenie celów kredytowania, np. zakup mieszkania plus jego remont, a także dobrania środków na dowolny cel lub konsolidacja innych zobowiązań finansowych.

 • wakacje kredytowe

Korzystając z tej oferty, możemy liczyć na opiekę profesjonalnych doradców hipotecznych podczas całego procesu kredytowego, a także raz na 12 miesięcy możemy skorzystać z wakacji kredytowych.

 • akceptowany dochód

Eurobank honoruje różne źródła dochodu, które dodatkowo możemy połączyć z zarobkami osoby trzeciej.

 • przykładowy koszt

Przy całkowitej kwocie kredytu mieszkaniowego 200 tys. zł, LTV 85%, RRSO wynosi 5,76%, natomiast oprocentowanie nominalne – 5,60%, a marża – 1,92%.

Kredyt hipoteczny w programie „Mieszkanie dla Młodych”

O dofinansowanie z MdM-u mogą się ubiegać osoby, które nie skończyły 35 roku życia i chcą kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym.

 • wysokość dopłaty

Kwota dopłaty, jaką można uzyskać w ramach tego programu to:

 • 10% dla rodzin bezdzietnych i osób samotnych,
 • 15% dla rodzin przynajmniej z jednym dzieckiem,
 • 5% dodatkowe, jeśli w ciągu 5 lat w rodzinie urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko.
 • ograniczenia w wielkości nieruchomości

Dopłata MdM może być udzielona w przypadku, gdy powierzchnia mieszkaniowa w kupowanym lokalu nie przekracza 75 m kw. dla mieszkania i 100 m kw. dla domu. Dla rodzin z trójką dzieci te wartości są o 10 m kw. większe, 85 m kw. dla mieszkania i 110 m kw. dla domu.

 • wysokość marży

Decydując się na kredyt z MdM w eurobanku, możemy liczyć na długi okres kredytowania – do 30 lat. Marża kredytu zaczyna się już od 1,59% w ofercie Niski Procent, a w promocji „W parze taniej” – od 1,3%.

Kredyt hipoteczny MdM musi obejmować co najmniej 50% ceny zakupu lokalu. Dofinansowanie z programu obejmuje tylko kredyty w złotówkach, a okres kredytowania musi wynosić co najmniej 15 lat.