Najlepszy ale dla banku

10 lutego 2012

O produktach i usługach bankowych możemy mówić bez końca, bowiem temat ten jest nam najczęściej znany. Jednakże nie mamy pełnych informacji o tym co robią banki, jak tworzą swoje produkty i usługi z myślą o przechytrzeniu klienta i wyciągnięciu z jego kieszeni jak najwięcej kasy. Dlatego jeżeli na przykład w ofercie bankowej zapisany jest najlepszy kredyt hipoteczny to należy przypuszczać, że jest on najlepszy dla banku a nie dla klienta.
Tymczasem my klienci często zastanawiamy się jakie wybrać konto, lokatę, kredyt i jaki bank ma najkorzystniejsze warunki. Często podejmując decyzję o wyborze jakiegoś produktu lub usługi bankowej zastanawiamy się nad podjęciem właściwej decyzji. Zestawienia takie posiadają firmy doradztwa finansowego, można też z nich skorzystać otwierając strony internetowe porównywarek finansowych poświęconych rankingom oraz obliczeniom kosztów poszczególnych ofert. Jeżeli mimo wszystko sobie z tym nie radzimy to rzeczywiście najlepiej skorzystać z opinii doradcy finansowego – powiedział jeden z klientów bankowych. Najczęściej też wybierając kredyty, mamy na myśli: najkorzystniejszy dla nas kredyt mieszkaniowy, samochodowy, czy też najlepszy kredyt hipoteczny. Najlepszy dla nas a nie dla banku. A jak nie najlepszy kredyt hipoteczny to może kredyt hipotetyczny? Czy ktoś o takim kredycie w ogóle słyszał? Póki co na stronach internetowych poszczególnych banków trudno szukać takiego kredytu, który ma w swojej nazwie kredyt hipotetyczny. A jednak można takie określenie znaleźć.
– To prawda, kredyt hipotetyczny rzadko trafia do reklamy, mediów, czy też na strony internetowe. Tymczasem co to w ogóle oznacza hipotetyczny? Hipotetyczny, czyli oparty na hipotezie oznacza przypuszczalny, niepewny. Hipoteza oznacza domysł, założenie oparte na prawdopodobieństwie pragnące wyjaśnienia. Tymczasem jak się okazuje kredyt hipotetyczny w walucie obcej również wiele ma z tej niepewności, a mimo to nadal warto go zaciągnąć. A niepewność to chociażby niepewność kursu czy spreadu. Ale kredytobiorcy, którzy dwa lata temu brali takie kredyty hipotetyczne w obcych walutach mocno się na tym przejechali, bowiem przez okres ten kursy walut znacznie się zmieniły i to na ich niekorzyść. Dlaczego więc kredyt hipotetyczny wraca do łask? Mimo wszystko dlatego, ponieważ stabilizuje się kurs naszego złotego w stosunku do walut obcych. Już teraz wiadomo, że banki nie zapomniały o kredytach hipotetycznych i właśnie przygotowują nową akcję reklamową. Chcą po prostu postawić na kredyty hipotetyczne na przykład przygotowując konkurencyjne oprocentowanie takich kredytów. Wracajmy jednak do kredytów hipotecznych, hipotecznych które jak wiadomo nie jest teraz łatwo z uwagi na sytuacje finansową na rynkach europejskich oraz pogarszającą się sytuację strefy euro. Wiele banków zrezygnowało już z udzielania kredytów walutowych, a i o kredyty w złotówkach jest coraz trudniej. Póki co najlepszy kredyt hipoteczny możemy dostac w takich bankach jak: boś, eurobank ing oraz bgż.