Szkoda że został już wygaszony

18 września 2013

Nawet teraz kiedy program rządowy rodzina na swoim został już dawno wygaszony nie wszyscy wiedzą co to jest rodzina na swoim. Skąd pochodzi taka nazwa i na jakich zasadach takie kredyty funkcjonowały. Przypomnijmy więc skąd taki program, kiedy został wprowadzony w życie i o co w tym wszystkim chodziło.

Otóż kredyt, a właściwie program rządowy rodzina na swoim wszedł w życie na początku 2007 roku i miał za zadanie pomoc rodzinom oraz osobom samotnie wychowującym dzieci wejść w posiadanie własnego mieszkania. Chodziło w tym wszystkim o to że starający się o kredyt rodzina na swoim jeżeli oczywiście taki kredyt został udzielony mógł liczyć na dopłaty do odsetek kredytu przez pierwszych osiem lat. Tak właśnie działał program rodzina na swoim. Ale aby zostać zakwalifikowany do takiego programu trzeba było spełnić określone kryteria tak więc nie każdy mógł dostać w banku taki kredyt.

Ale z takiej okazji skorzystało około 300 tysięcy kredytobiorców. Szkoda tylko że ktoś wpadł na pomysł aby program rodzina na swoim wygasić. Ponoć nie było na to pieniędzy no i program ten z końcem ubiegłego roku został wygaszony.

No więc co w zamian?

Wszystko wskazuje na to że już niedługo zacznie działać program mieszkanie dla młodych ale tak naprawdę nikt nie wi czy zacznie funkcjonować a jak zacznie to na jakich zasadach. Ponoć dofinansowanie ma być mniejsze niż przy kredytach rodzina na swoim ale dopłaty są zawsze dopłatami. Najprawdopodobniej program mieszkanie dla młodych wejdzie w życie z początkiem roku 2014 ale póki co nikt tego nie potwierdził. Jedno jest pewne po kredyty mieszkanie dla młodych będą mogły sięgać jedynie osoby które nie przekroczyły 35 roku życia to tak jak przy kredytach rodzina na swoim.

Podkreślmy jednak że program rodzina na swoim był o niebo lepszym kredytem i szkoda że został już wygaszony i nie skorzystało z niego więcej starających się o kredyty mieszkaniowe.