Czy warto korzystać z usług doradcy ds. kredytów mieszkaniowych?

28 stycznia 2015

Na polskim rynku finansowym funkcjonuje wiele banków mających w swojej ofercie kredyty hipoteczne. Szeroki wybór ofert powoduje dużą konkurencyjność usług kredytowych, w których przeciętny Polak często się gubi. W takiej sytuacji do głowy przychodzi pomoc doradcy kredytowego. Czy warto jednak skorzystać z jego usług?

Nie każdy zawodowo zajmuje się doradztwem kredytowym, a zawiłe umowy kredytowe są dla większości osób czarną magią. Dlatego też istnieją firmy, które specjalizują się w tego typu transakcjach i pomagają kredytobiorcom w wyborze odpowiedniej oferty.

Czy usługi doradcy hipotecznego są potrzebne?

Każda osoba może sama zdecydować i wybrać kredyt, jednak większość z nas zazwyczaj działa bardzo pochopnie, zwykle chcąc załatwić wszystkie formalności w jeden dzień. Kuszeni reklamami zaciągamy więc kredyty, nie znając wszystkich szczegółów umów. Z tego też powodu przy kredytach wysokokwotowych, a są to głównie kredyty mieszkaniowe, wskazana jest konsultacja ze specjalistą z tej dziedziny.

Osoba zajmująca się na co dzień kredytami, zna oferty różnych banków oraz tok całego postępowania kredytowego i może nam doradzić, jaką pożyczkę wybrać, by na tym nie stracić. Doradca może wskazać nam pewne szczegóły umów, których możemy sami nie zauważyć, a które mogą stanowić po latach kluczowy element spłaty naszego kredytu. Nie należy się bać usług doradców finansowych. Należy jednak pamiętać, że to my mamy ostatnie słowo przy podpisywaniu mowy kredytowej z wybranym bankiem.

Jak wybrać doradcę?

Decydując się na usługi firmy zajmującej się doradztwem kredytowym lub wybierając konkretnego konsultanta do spraw kredytów, należy zwrócić uwagę na to, czy osoba ta nie współpracuje tylko z konkretnym bankiem. Osoba lub firma powinna być bezstronna i przedstawiać nam różne oferty różnych banków, a nie promować konkretną jednostkę.

Kolejnym ważnym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze doradcy, jest jego staż pracy. Raczej starajmy się wybierać doświadczonych specjalistów, którzy przepracowali w jednej firmie dłuższy okres. Pozwoli to nam upewnić się, że powierzamy nasze pieniądze i nasz majątek w doświadczone ręce. Ostatnim, ale równie ważnym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest zaangażowanie w nasze sprawy. Doradca powinien mieć dla nas czas, być w stałym kontakcie oraz w prosty i przystępny sposób tłumaczyć nam wszystkie zawiłości kredytu hipotecznego.