Bez wkładu własnego

20 października 2009

Rynek kredytów hipotecznych praktycznie przestał funkcjonować. Załamanie na rynku kredytów hipotecznych przyszło wraz z kryzysem. Osłabienie kursu złotego sprawiło, że wielu kredytobiorcom zabrakło pieniędzy. Raty miesięczne wzrosły w niektórych przypadkach nawet o 50-70 procent. Poza tym wielu kredytobiorców znalazło się na bruku i teraz boją się, że zostaną zlicytowani.
– Nie powinni się tego obawiać, gdyż banki nie stosują aż tak drastycznych metod na odzyskanie swoich pieniędzy. Wolą iść na ugodę, zastosować karencję w spłacie kredytów, niż wysyłać windykatorów. Poza tym procedury są w takich przypadkach dość skomplikowane i nie zawsze korzystne dla banków – stwierdził doradca kredytowy.
Mimo to banki kredytów hipotecznych udzielają, ale znacznie zaostrzyły kryteria ich przyznawania, zmieniły zasady obliczania zdolności kredytowych, a także znacznie podwyższyły marże oraz prowizje bankowe. Jeszcze do niedawna o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie było zbyt trudno. Obecnie kredytowanie przez banki 100 procent wartości nieruchomości praktycznie nie istnieje. No może kilka banków zdecydowało się na takie rozwiązania. Wprost przeciwnie coraz więcej banków wkład własny stawia za warunek otrzymania kredytu.
– Starając się o kredyt mieszkaniowy bez wniesienia wkładu własnego, musimy się liczyć z większymi kosztami odsetkowymi. Średnia marża takiego kredytu wzrosła na przestrzeni ostatnich 4 miesięcy z 1,3 procenta do 2,61 procenta dla kredytu w złotych oraz 2,08 procenta do… 5,04 procenta dla kredytu we frankach szwajcarskich. Wnosząc wkład własny w wysokości 20% możemy liczyć na kredyt z marżą niższą średnio o 0,3% dla złotych oraz o 0,7% dla franków – stwierdził ekspert tego rynku.
Faktem jest, że o wiele łatwiej jest otrzymać kredyt hipoteczny jeżeli starający się klienci posiadają wkłady własne. Wówczas wymagania banków w stosunku do takich klientów są mniejsze. Jest to zrozumiałe i klienci najczęściej starają się mieć własne wkłady. Nie wszyscy jednak mogą sobie na to pozwolić, dlatego starają się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Interesującą propozycję kredytu mieszkaniowego dzięki któremu sfinansujemy 100 procent wartości inwestycji bez wkładu własnego ma deutsche bank. W tym aż 30% kredytu można przeznaczyć na każdy inny dowolny cel. Deutsche Bank okres kredytowania wyznacza na 40 lat, nie wymaga poręczycieli i zbędnych formalności, istnieje też możliwość spłaty kredytu w walutach obcych.
– To nie jest do końca prawdą. deutsche bank jest jednym z banków, które bardzo pryncypialnie podchodzą do formalności kredytowych, procedur i zabezpieczeń. Decyzja w tym banku nie jest z pewnością szybka, ale jest to solidny bank i klient może na nim polegać – przekonuje jeden z klientów.

5