Kredyty hipoteczne – istotne sprawy

6 czerwca 2012

W czasach, kiedy stabilność gospodarcza pozostawia wiele do życzenia, posiadanie własnego mieszkania lub domu jest szczytem marzeń wielu z nas. Na szczęście wszystkim tym, którzy posiadają nieruchomość lub zamierzają ją nabyć, banki oferują kredyty hipoteczne.

Wśród palety różnego rodzaju pożyczek finansowych kredyty hipoteczne, wyróżniają się długoletnim okresem spłaty, z okresem kredytowania od 20 do nawet 50 lat, w których zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości. Stąd też kredyty hipoteczne zamiennie nazywane są, jako kredyty mieszkaniowe lub pod hipotekę. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na zaciągniecie tak długofalowego zobowiązania?

Po wyborze najkorzystniejszej oferty banku, złożeniu wniosku kredytowego i otrzymaniu projektu umowy, o który możemy poprosić, powinniśmy przeanalizować wszystkie zapisy umowy wraz z jej załącznikami. Należy upewnić się, co do wszystkich opłat związanych z umową oraz zawarciu wszystkich wcześniejszych uzgodnień. W przypadku nie uwzględnienia ustaleń w formie pisemnej, może okazać się, że są one dla banku niewiążące. Jednak szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kwestie związane z kwotą i walutą kredytu, a także wszelkimi opłatami, wysokością raty i prowizji. Należy również zastanowić się nad sposobem spłaty rat kredytu równych lub malejących. Warto wiedzieć, że sposób spłaty może przekładać się na koszty związane z kredytem. Istotne jest również to, czy możemy dokonać wcześniejszej spłaty i czy nie spowoduje to dodatkowych opłat. Obecnie możemy skorzystać z ofert banków na kredyty hipoteczne, w których wcześniejsza spłata zadłużenia jest bezpłatna i dodatkowo otrzymamy zwolnienie z odsetek oraz zwrot ubezpieczenia za pozostały okres kredytowania.

Na koniec warto pamiętać, ze złożenie wniosku o kredyt do niczego nas nie zobowiązuje, a późniejsze podpisanie umowy jest dobrowolne, jednak ilość naszych zapytań o kredyt przechowywane jest w raportach Biura Informacji Kredytowej (BIK). Większość banków przed udzieleniem kredytu bada naszą historię kredytową, stąd składając w krótkim czasie duże ilości wniosków możemy podważyć naszą wiarygodność kredytową.