Hipoteka

30 maja 2012

Coraz częściej słyszy się o bardzo śliskim temacie, jakim jest niewątpliwie hipoteka. Starając się o finansowanie w postaci kredytu hipotecznego warto zapoznać się z tym stwierdzeniem oraz wiedzieć z czym to potocznie mówiąc się je.

W poniższym artykule przedstawimy państwu podstawowe zagadnienia, które są związane z hipoteką oraz kredytem hipotecznym. Tak więc prosimy rozsiąść się wygodnie w fotelu i uważnie zapoznać się z niniejszym materiałem. Hipoteka a dokładniej zabezpieczenie hipoteczne jest stosowana przez banki od lat. Na podstawie odpowiedniej umowy kredytowej jesteśmy zobowiązani do zastawienia jako zabezpieczenie nieruchomości, którą posiadamy. Aby tego dokonać musimy udać się do odpowiedniego oddziału sądu, który sprawuje kontrolę nad księgami wieczystymi i zamieścić wpis hipoteczny, w którym będzie widniał bank.

Co ów wpis hipoteczny powoduje? Jeżeli podczas trwania finansowania z ramienia banku nie będziemy w stanie spłacać systematycznie rat w celu odzyskania swoich należności bank jest w stanie przejąć naszą nieruchomość bez naszej zgody i ją spieniężyć. W przypadku gdy otrzyma kwotę wyższą, niż widnieje dług ma obowiązek oddać różnicę kredytobiorcy. Oczywiście spieniężenie naszej nieruchomości nie jest najprostszym sposobem. Bank musi wejść na drogę sądową aby udowodnić, że nie spłacamy naszych rat bądź nie chcemy spłacać. Zanim tego dokona będzie się starał jak najbardziej będzie możliwe to w jego mocy abyśmy jednak polubownie uregulowali nasze zobowiązanie, bowiem nikomu nie zależy na monotonnych procesach.

Mało tego nieruchomości w chwili obecnej nie są wystarczająco chodliwe na rynku. Jest to spowodowane tym, że społeczeństwo jest coraz biedniejsze. Tak więc jak widzimy kredyty hipoteczne mają podstawę swojej atrakcyjności. Jednak czy jesteśmy gotowi na to, aby ręczyć majątkiem naszego życia? Przecież nie jesteśmy w stanie przewidzieć co się będzie działo za 20+ lat.