Druga hipoteka

16 kwietnia 2012

Według najnowszych opinii analityków finansowych , brane w ogromnej ilości kredyty hipoteczne w znaczny sposób blokują rynek nieruchomości. Od pewnego czasu we wszelkich mediach jest głośno jakoby zasoby mieszkaniowe były na wyczerpaniu co spowoduje nagły wzrost cen lokali. Jak na razie jesteśmy w stanie zanotować tylko spadek ich wartości.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć jak bardzo zmieni się jego sytuacja finansowa w perspektywie na jaką podpisujemy umowę o kredyt. Masz już jeden kredyt na karku a potrzebujesz kolejnego finansowania? Zastanów się nad wzięciem drugiej hipoteki. Czym jest druga hipoteka? Jest to nic innego jak kredyt hipoteczny z wpisem do księgi wieczystej na już objętej hipoteką nieruchomości. Taki wpis hipoteczny plasuje się w świetle prawa na drugiej pozycji, co powoduje podwyższone ryzyko wypłacalności, które musi podjąć bank. Jakie są efekty takiego działania w praktyce? Gdy kredytobiorca nie będzie wypłacalny pierwszeństwo w uregulowaniu swoich roszczeń ma ten bank, który posiada pierwszy wpis hipoteczny.

Druga hipoteka jest duo bardziej ryzykowna w kontekście instytucji finansowej , która udziela nam kolejnego kredytu. Wielu klientów nie dziwi więc fakt, taki że owa instytucja podnosi opłaty około kredytowe takie jak marża czy prowizja. Istnieją takie okoliczności, ze bank postanawia dokonać drugiego wpisu hipotecznego. Bank, który udziela takiej formy finansowania i wpisuje siebie na drugim miejscu w księdze wieczystej akceptuje podwyższone ryzyko takiego przedsięwzięcia. Kredyt „druga hipoteka” jest swoistą odmianą bądź drugim wyjściem dla kredytów na kontach osobistych bądź też dla kart kredytowych.

Dlaczego warto jest zainteresować się wątkiem drugiej hipoteki?

Podobnie jak w przypadku pierwszego kredytu, jej oprocentowanie , okres kredytowania oraz wysokość kwoty jaką możemy uzyskać jest znacznie korzystniejsza od innych form kredytowania takich jak np. kredyt na samochód, kredyt gotówkowy czy pożyczka w para bankach.