Które banki nie sprawdzają BIK-u?

27 kwietnia 2016

Udzielenie pożyczki jest dla banku ryzykiem. By je ograniczyć, każdego przyszłego kredytobiorcę sprawdzają w BIK-u. Czy jednak zawsze?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, powstało z inicjatywy Związku Banków Polskich. Jego celem jest gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie informacji o aktualnych zobowiązaniach i historii kredytowej klientów. Wszystkie banki i SKOK-i, a także wiele firm pożyczkowych przed udzieleniem kredytu korzysta z danych zebranych przez BIK. Informacje takie ułatwiają i przyspieszają proces kredytowy, a jednocześnie minimalizują ryzyko kredytowe.

Co znajdziemy w BIK?

Każdy klient składający wniosek o pożyczkę podlega procedurom kredytowym, a pierwszą z nich jest weryfikacja dokumentów i zdolności kredytowej. Drugą natomiast jest sprawdzenie informacji na temat potencjalnego kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej. Dzięki znajdującym się tam danym, bank ocenia wiarygodność klienta oraz jego zdolność do spłaty zobowiązania. W BIK-u znajdują się dane pozytywne i negatywne o każdym kredytobiorcy, który spłacał lub nadal spłaca kredyt albo inne zobowiązanie. W BIK-u przetwarzane są dane dotyczące m.in. kredytów gotówkowych, hipotecznych, ratalnych, odnawialnych a także kart kredytowych i debetowych.

Wpływ historii kredytowej na wiarygodność klienta

Posiadanie pozytywnej historii kredytowej pozwala kredytobiorcy na uzyskanie korzystniejszych warunków kredytowych, a także może przyspieszyć decyzję kredytową. Banki dużo przychylniej patrząca klienta, który posiada w BIK-u same pozytywne oceny i zawsze regularnie spłacał swoje zobowiązania. Natomiast kredytobiorca, na którego temat w BIK-u są same negatywne adnotacje, raczej nie ma szans na kredyt. Taka osoba może jedynie ubiegać się o pożyczkę w firmach pożyczkowych, które nie sprawdzają historii kredytowej w BIK-u.

Ocenianie klienta

Oprócz zbierania informacji o kredytobiorcach, BIK zajmuje się także wyliczaniem scoringu dla osób uwzględnionych w bazie danych. Jest to punktowa ocena ryzyka kredytowego. Metoda ta polega na określeniu wiarygodności klienta na podstawie porównania jego profilu z profilem klientów, którzy już otrzymali kredyt. Wyższa ocena punktowa oznacza większe prawdopodobieństwo, że potencjalny kredytobiorca będzie terminowo spłacał swoje zobowiązanie.

Ocena punktowa BIK przyjmuje wartości od 192 do 631 punktów, a dla konsumenta dodatkowo prezentowana jest w postaci gwiazdek (od 1 do 5 gwiazdek). W przeciwieństwie do firm pożyczkowych, banki zawsze sprawdzają klienta w BIK-u.